
Од 26. до 28. маја 2025. године, Асоцијација Спорт за све Србије је била домаћин другог по реду састанка пројекта MOVE Game, заједничке међународне иницијативе усмерене на промоцију физичке активности и здравих стилова живота. Састанак је организован са циљем усклађивања пројектних активности, дефинисања задатака и постављања временских оквира.
Пројекат MOVE Game којим координира Azur Sport Sante (Француска) окупља разноврсни конзорцијум од пет партнера из различитих сектора и земаља, укључујући: BG Be Active Association (Бугарска), STIPO Greece (Грчка), International Sport and Culture Association (Данска), MOVE Malta (Малта) и Асоцијација Спорт за све Србије (Србија).
Ова сарадња комбинује стручност међународних организација, удружења за урбанизам, невладиних организација и спортских ентитета како би се створио вишесекторски приступ ангажовању заједнице и промоцији физичке активности.
Главни циљ пројекта MOVE Game је подстицање усвајања активних стилова живота међу становништвом, посебно младима, у свим партнерским земљама. Ово ће се постићи имплементацијом игре MOVE Game, свестраног алата дизајнираног да ангажује различите демографске групе кроз различите нивое активности.
Кључни циљеви укључују:
- Развијање одрживе платформе која се прилагођава свим старосним групама и нивоима активности.
- Коришћење стратегија ко-дизајна и placemaking-а за унапређење ангажовања заједнице.
- Подстицање инклузивности и еколошке свести кроз дизајн игре.
MOVE Game је прилагођена за децу, адолесценте, одрасле и старије особе, нудећи различите нивое физичке активности који одговарају почетницима, средњем нивоу и стручњацима. Дизајн и концепт игре посебно привлаче децу, омладину и породице, позиционирајући их као примарне циљне групе.
Током тродневног састанка у Београду, партнерске организације су се детаљно бавиле разрадом плана имплементације пројекта. Сваки радни пакет представили су одговарајући партнери, приказујући досадашњи напредак и планирајући будуће активности.
Асоцијација Спорт за све Србије представила је свој план имплементације, пружајући преглед завршених активности и предстојећих састанака. Партнери су такође учествовали у радионицама како би продубили своје разумевање placemaking концепата и решавали евентуалне недоумице у вези са спровођењем пројекта. Реализацију радионица помогле су и студенткиње са факултета Техничких наука – департмана за архитектуру и урбанизам у Новом Саду које активно учествују у ко-дизајну простора када је Србија у питању.
Током наредне године, конзорцијум планира развој две верзије игре MOVE Game и спровођење низа активности ко-дизајна. Ове активности ће резултирати концептуалним placemaking решењима за мале и велике урбане просторе у одабраним општинама и градовима партнерских земаља.
Пројекат MOVE Game усклађен је са циљевима мисије „Активна Србија 2030“, нарочито онима који се односе на физичку активност, инклузију и очување животне средине. Учешћем у овој иницијативи, Асоцијација Спорт за све Србије настоји да унапреди своје организационе компетенције и допринесе ширем развоју националног система.
Осим техничких дискусија, састанак у Београду пружио је прилику за културну размену. Партнери су имали прилику да истраже знаменитости града, укључујући Калемегдан и Ташмајдански парк. Такође су упознати са традиционалном српском кухињом и културним праксама, што је доприносило јачању међуљудских веза међу учесницима.
Пројекат MOVE Game представља значајан корак ка стварању здравијих, активнијих заједница кроз иновативне иницијативе вођене младима. Коришћењем игре и ангажовања заједнице, тежи се инспирацији за трајне промене широм Балкана.
За више информација и најновије вести о пројекту MOVE Game, посетите званични веб сајт: www.movegame.eu.
MOVE game финансира Европска унија. Изнети ставови и мишљења су, међутим, само аутора и не одражавају нужно ставове Европске уније или ХРДЦ-а. За њих се не може сматрати одговорним ни Европска унија ни орган који додељује средства.
MOVE game is funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or HRDC. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.