
Једно од темељних људских права јесте родна равноправност која је присустна и у оквиру стратегија и циљева Евроспке комисије и у фокусу пројекта Female Sport Coaching Training Program – FEMCoach.
С обзиром да је пројекат на половини реализације, том приликом, у Тарафалу, Зеленортска острва у периоду од 11-14. маја 2025. године, одржан је пројектни састанак и семинар за женске тренере.
Пројектни конзорцијум чине осам партнера из различитих сектора и земаља, као што су универзитети, Олимпијски комитети, невладине организације и спортске организације: University of Trás-os-Montes and Alto Douro (Португалија), Aristotle University of Thessaloniki (Грчка),Universitat de Girona (Шпанија), Universidad del País Vasco/ Euskal Herriko Uniber (Шпанија), Institute for Sport Governance (Пољска), Associação para a Formação e Desenvolvimento Desportivo (Португал). Comité Olímpico Cabo-Verdiano (Зеленоретска острва) и Асоцијација Спорт за све Србије (Србија).
Домаћин састанка био је пројектни партнер, Cape Verde Олимпијски комитет, којем је испред Асоцијације Спорт за све Србије присуствовала сарадница за међународну сарадњу и пројекте Марина Вукотић.
Пројекат има за циљ да креира јединствени online курс (MOOC), који би заједно са приручницима требало да подржи стотине хиљада корисника. Пројекат између науке и праксе, у својој првој фази бавиће се систематским испитивањем наставних планова и програма и свих постојећих приручника за едукацију (женских) тренера, као и осмишљавањем садржаја курсева и процеса наставе/учења. У другој фази биће развијени приручници и почеће њихова практична примена међу одабраним полазницима, док ће се у трећој фази организовати националне радионице на којима ће бити приказана достигнућа пројекта.
Пројекат је усклађен са препорукама и акционим планом Групе на високом нивоу за родну равноправност у спорту (2022), наглашавајући једнаке могућности за жене и мушкарце у спорту, укључујући приступ објектима, финансирање, обуку и развој каријере. Пружајући обуке за женске тренере, омогућава им се да стекну неопходне вештине за ефикасну интеракцију са младим спортистима, узимајући у обзир њихов узраст, пол, степен образовања и друштвени контекст.
Састанак је започео координатор Nuno Leita са кратким прегледом урађених активности, након чега је сваки радни пакет представљен од стране партнера са резултатима и плановима за даљи развој програмских активности.
Асоцијација Спорт за све Србије представила је конзорцијуму достигнућа према плану стратегије за комуникацију и дисеминацију пројекта за претходну и текућу годину. Веб сајт, као основна платформа за представљање циљева, студија случаја и најбољих пракси, уз друштвене мреже пројекта, редовно се ажурира како би се достигли комуникацијски циљеви.
Главна тема састанка је била креирање критеријума за избор кандидата који ће учествоватиу програму односно међународном вебинару, online семинарима и Конференцији у Ђирони, Шпанија у мају 2026. године.
Током другог дана састанка, одржан је хибридни семинар – округли сто и радионице за жене тренере у Тарафалу. Све присутне поздравио је градоначелник Тарафала, Jose dos Reis, председник реда Европске Уније на Зеленортским острвима, Carla Grijo и председница Олимпијског комитета Цапо Верде, Filomena Fortes. Партнери су имали прилике да о говоре о главним циљевима пројекта, предавачи су представили тренутно стање женског спорта у Тарафалу. Модератор је била Сусане Феитор, португалска атлетичарка, специјалиста за брзо ходање, освајачица бронзане медаље на Светском првенству у дисциплини ходање на 20км, која данас председава Португалском спортском фондацијом (Sports Foundation Portuga).
Партнери ће током ове године радити на одабиру најбољих учесника за похађање курса у наредној години као и на оптимизацији процеса наставе и учење и на иновативним решењима за свакодневне изазове са којима се жене у оквиру каријере спортисте или тренера сусрећу.
Асоцијација учешћем на FEMCoach пројекту ради на циљевима Мисије АКТИВНА СРБИЈА 2030, посебно тачакама Мисије који се тичу равноправности полова и едукације тренера и тиме настоји да додатно развије компетенције своје организације али и целокупног система.
FEMCoach финансира Европска унија. Изнети ставови и мишљења су, међутим, само аутора и не одражавају нужно ставове Европске уније или ХРДЦ-а. За њих се не може сматрати одговорним ни Европска унија ни орган који додељује средства.
FEMCoach is funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or HRDC. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.