СВЕЧАНО ОБЕЛЕЖЕН ДАН ВОЈНОГ СПОРТА

Поводом обележавања Дана војног спорта Републике Србије, у Београду, у Атлетској дворани касарне „Генерал Јован Мишковић“, дана 26. јануара 2026. године, Делегација Републике Србије при Међународном Савету за војне спортове – CISM приредила је свечаност са почетком у 1300 часова.

Програму који је обухватао представљање најзначајнијих спортских постигнућа и проглашење најуспешнијег спортисте и спортске екипе у 2025. години, присуствовали су чланови Колегијума министра одбране, припадници Војске Србије, представници спортских институција, сарадници и бројни гости, а у име Асоцијације Спорт за све Србије ген. секретар Филип Вешовић, који је уједно и придружени члан Делегације Републике Србије при CISM.

Дан војног спорта обележава се у знак сећања на дан када је официр Војске Краљевине Србије поручник Александар Јосифовић освојио прво место на великом Међународном официрском мачевалачком турниру 1907. године у Холандији, организованом поводом стогодишњице рада на развитку физичке културе у тој земљи.

Присутнима се у име домаћина обратио шеф Делегације Републике Србије при CISM, пуковник доц. др Негован Иванковић, који је рекао да је претходна година била година спортских достигнућа која су значајно допринела подизању угледа Министарства одбране и Војске Србије на домаћој и међународној спортској сцени те да су остварени запажени успеси.

Том приликом, пуковник Иванковић уручио је министру Гашићу захвалницу за допринос развоју спорта у систему одбране Републике Србије.

У наставку свечаности, обратио се министар одбране Републике Србије Братислав Гашић, који је честитајући Дан војног спорта нагласио да је то празник који симболизује снагу, дисциплину, истрајност и заједништво – вредности на којима почива спорт, али и војни етос. Традиција и резултати наших спортиста обавезују да и даље улажемо у развој војног спорта, јер се на тај начин директно доприноси јачању одбрамбених способности наше земље. Такође, указао је на значај остварених одличних резултата на бројним домаћим и међународним такмичењима у протеклој години.

Током обележавања Дана војног спорта, присутнима се обратио и председник Олимпијског комитета Србије Дејан Томашевић, који је истакао да војни спорт у Србији има дугу, богату и часну историју. Подсетио је да су Олимпијски комитет Србије основали официри на челу са генералом Светомиром Ђукићем.

У наставку програма уручена су признања најуспешнијим спортистима и спортској екипи Министарства одбране и Војске Србије у 2025. години.

Том приликом, министар Гашић, у пратњи председника Српског атлетског савеза Слободана Бранковића и шефа делегације при CISM пуковника Иванковића, уручио је признање за најбољег спортисту у претходној години војном службенику Елзану Бибићу из Спортске јединице Војне академије Универзитета одбране, за изузетне спортске резултате.

Признање за најбољу спортску екипу и допринос јачању угледа Министарства одбране и Војске Србије кроз врхунско спортско постигнуће у 2025. години припало је екипи Копнене војске у малом фудбалу, у чије име је од стране председника Олимпијског комитета Србије Томашевића примио пуковник Сибин Динчић.

Шеф Делегације Републике Србије при CISM пуковник Иванковић уручио је признања за изузетан допринос јачању угледа Министарства одбране и Војске Србије у свету остварен кроз врхунска спортска постигнућа у претходној години: мајору Невени Јовановић из Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре”, припаднику Спортске јединице воднику Ђури Борбељу, као и воднику Данијелу Милетићу, члану падобранске екипе Војске Србије из 63. падобранске бригаде.

Међу награђенима су и десетар Ајредин Ајети за постигнућа у атлетици и дуатлону, као и војни службеник Тијана Кабић за резултате у атлетици и маратону из Команде за обуку.

Признања су уручена и кадетима Дејану Петровићу и Јовани Ћировић за постигнуте успехе у вишебоју, атлетици и паделу.

За остварене спортске успехе награђени су и ученици Софија Бућић, за резултате у нордијском скијању и биатлону, као и Адријан Раденковић за постигнућа у пливању.

Награда „Најуспешнији млади спортиста Министарства одбране и Војске Србије“ за 2025. годину додељена је ученици Милици Којић из Војне гимназије, за изузетне резултате у џудоу.

На основу заједничке сарадње са Асоцијацијом, припадници Војске Србије ће и ове године узети учешће у такмичарском делу програма на снегу – алпским дисциплинама, на 33. Отвореном Ски фестивалу спорта за све, који ће се одржати на Копаонику у периоду од 18-22. марта 2026. године.

https://www.mod.gov.rs/cir/22981/ministar-gasic-prisustvovao-obelezavanju-dana-vojnog-sporta

Total Page Visits: 34 - Today Page Visits: 1
Поделите садржај ...

Author: asfas

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *