
Пројекat Protecting children in sport – developing safe and inclusive sport organizations (PCSOS) бави се питањем безбедности деце која се баве спортом односно проактивним мерама које спортски клубови морају предузети како би осигурали да њихови програми дају приоритет безбедности деце и тиме је у врху актуелних тема којима се бави Европска комисија.
Досадашњим активностима, пројекат подстиче унапређење капацитета других организација које се баве спортом, развој њиховог програма заштите деце у одрживом спорту. Другим речима, пројекат PCSOS води и усмерава креирање „програма заштите деце у спорту“ за националне спортске савезе и клубове и пружа подршку у одлучивању спортским менаџерима и лидерима.
Након креирања PCSOS Toolkit и урађеног истраживања у партнерским земљама, организован је пројектни састанак у Ђенови, Италија, у периоду од 08-11. маја 2025. године.
Састанку су присуствовале све организације пројектног конзорцијума: Turkish bocce bowling and darts federation (Turkey), Ovidius University of Constanta (Romania), Bayburt University (Turkey), Asocijacija Sport za sve Srbije, Plivački klub Zagreb (Hrvatska) и Confederatione Boccistica Internazionale (Switzerland) која је и била домаћин овог састанка.
Асоцијацију Спорт за све Србије представљали су потпредседник проф. др Душан Митић и члан Стручног одбора мр Дејан Марсенић.
Тема састанка била је креирање програма и динамика тренинга који ће бити организовани на локалу у свакој партнерској земљи. Обавеза сваког партнера је да реализује посебно оспособљавање тренера и судија у једној групи и спортских функционера-менаџера у другој, као и да се примери добре праксе континуирано уносе у базу података.
Такође, на састанку су аналзирана документа бизнис модела која се односе на сертификовање клубова и савеза који испуњавају критеријуме за безбедно реализовање спортско-рекреативних активности деце. Посебно су анализирани критеријуми за добијање бронзаног, сребрног или златног сертификата. Планирано је да се бронзани сертификат добија на основу базично испуњених критеријума, а да се за сребрни или златни сертификат, 12 месеци прати реализација планираних активности. Систем који се креира за организације ће бити отворен за јавност, транспарентан и подложан ревизији тј. исправне и погрешне праксе биће јасно откривене, као и контрамере које се могу применити (организациони дисциплински одбор, закони и практична решења) биће развијени, а организацијама ће бити обезбеђена подршка у доношењу одлука.
Следећи састанак планиран је да се одржи у Београду почетком септембра месеца, а завршни састанак међународног пројекта планиран је за октобар 2025. године у Анкари, Турска.
Protecting children in sport – developing safe and inclusive sport organizations (PCSOS) финансира Европска унија. Изнети ставови и мишљења су, међутим, само аутора и не одражавају нужно ставове Европске уније или ХРДЦ-а. За њих се не може сматрати одговорним ни Европска унија ни орган који додељује средства.
Protecting children in sport – developing safe and inclusive sport organizations (PCSOS) is funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or HRDC. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.